Skip To Main Content

Logo Image

Logo Title

CCSD Congratulates Elementary and Middle School Reading Bowl Winners

CCSD Congratulates Elementary and Middle School Reading Bowl Winners

The Cherokee County School District congratulates the winners of the 2024 CCSD Reading Bowl!

The annual event for students in grades 4-8 is a timed competition to encourage reading, develop reading comprehension skills and offer a fun extra-curricular academic opportunity.  

The competition, designed by the Office of Curriculum & Instruction, was held this weekend at Mill Creek Middle School.  It includes two divisions, elementary and middle school, and features questions from books selected by a CCSD committee of educators.  High school reading bowl teams will compete at the annual statewide TOME Student Literacy Society reading bowl, as will some of CCSD’s elementary and middle school teams.

Hickory Flat Elementary School earned first place in the elementary school competition, with Arnold Mill Elementary School placing second and Indian Knoll Elementary School winning third place.  E.T. Booth Middle School, for the third consecutive year, won first place in the middle school division, with Creekland Middle School earning second and Dean Rusk Middle School placing third. 
            
“Congratulations to these champion students and their coaches for outstanding dedication to academic excellence -- especially to reading,” Superintendent of Schools Dr. Brian V. Hightower said.  “Reading is the foundation for all learning, and we’re dedicated to ensuring every student masters reading.  Thank you to all of our teachers and media specialists for all you do each day to support our students’ literacy and foster a love of reading.”

The Hickory Flat ES team, coached by teacher Macy Landry and media specialist Marissa Williams, is made up of: Abigail Amos, Jules Kennery, Eva Maldonado, Shri Sanevelly, Max Silverman, Harper Springett, Kelsey Starner, Leyna Truong and Couper West.

The Arnold Mill ES team, coached by media specialist Jacquie Zaski, is made up of: John Cooper, Thomas Curran, Ava Hennington, Cade Henry, Lexi Larkins, Katelyn Lockerman, Rylan McCarthy and Porter Reynolds.

Indian Knoll ES team, coached by teacher Kim Brown and media specialist Jennifer Lewis, is made up of: Ella Grace Beard, Lilian Boggs, Norah Booth, Ema Bravo Sanguinetti, Anamaria Gavalas, Malachi Holt, Charlene Kaufman, Lacie Murchison and Abbygail Rice.

The E.T. Booth MS team, coached by media specialist Amanda Graves and teacher Jamie Stahler, is made up of: Demi Adekunle, Ella Bain, Jahnavi Bellamkonda, Rijo Beniston, Hakshara Bisetty, Ava Bourgault, Lilah Bourgault, Lyla Brigman, Claire Casselman, Ahana Das, Arnav Ghode, Evelyn Jackson, Thomas Joyce, Zofia Kuczma, Lillie McFarland, Kashish Nadukuru, Kyler Sealock, Ishva Shah, Brayden Smith, Keirthen Titus and Ashley Wang.  

The Creekland MS team, coached by media specialist Elise Creech, is made up of Morgan Adams, Tyson Aldrich, Penelope Kirvan, Hannah Kynaston, Jacob Owens and Harrison Zieg.

The Dean Rusk MS team, coached by teachers Misty Harper and LeeAnn Owens and media specialist Paula Dangar, is made up of: Carrie Agler, Matthew Agler, Lane Carras, Lyla Carras, Gracelyn Chettiar, Adeline DaSantos, Cami Griffin, Lylah Heath, Setareh Hunt, Alice Hutchinson, Harley Klein, Jayden Massey, Aria Noaker, Madeline Rice and Niral Sharma.

The first-place teams will be recognized by the Cherokee County School Board and Dr. Hightower at an upcoming School Board meeting.

The Hickory Flat ES team won first place in the elementary school division.  The team, coached by teacher Macy Landry and med

The Hickory Flat ES team won first place in the elementary school division.  The team, coached by teacher Macy Landry and media specialist Marissa Williams, is made up of: Abigail Amos, Jules Kennery, Eva Maldonado, Shri Sanevelly, Max Silverman, Harper Springett, Kelsey Starner, Leyna Truong and Couper West.

The Arnold Mill ES team won second place in the elementary school division.  The team, coached by media specialist Jacquie Za

The Arnold Mill ES team won second place in the elementary school division.  The team, coached by media specialist Jacquie Zaski, is made up of, from left, to right, Ava Hennington, Lexi Larkins, Rylan McCarthy, Katelyn Lockerman, Cade Henry, Porter Reynolds, Thomas Curran and John Cooper.

Indian Knoll ES team won third place in the elementary school division.  The team, coached by teacher Kim Brown and media spe

Indian Knoll ES team won third place in the elementary school division.  The team, coached by teacher Kim Brown and media specialist Jennifer Lewis, is made up of: Ella Grace Beard, Lilian Boggs, Norah Booth, Ema Bravo Sanguinetti, Anamaria Gavalas, Malachi Holt, Charlene Kaufman, Lacie Murchison and Abbygail Rice.

The E.T. Booth MS team won first place in the middle school division.  The team, coached by media specialist Amanda Graves an

The E.T. Booth MS team won first place in the middle school division.  The team, coached by media specialist Amanda Graves and teacher Jamie Stahler, is made up of: Demi Adekunle, Ella Bain, Jahnavi Bellamkonda, Rijo Beniston, Hakshara Bisetty, Ava Bourgault, Lilah Bourgault, Lyla Brigman, Claire Casselman, Ahana Das, Arnav Ghode, Thomas Joyce, Zofia Kuczma, Lillie McFarland, Kashish Nadukuru, Ishva Shah, Brayden Smith, Keirthen Titus and Ashley Wang.  Not pictured: Evelyn Jackson and Kyler Sealock.

The Creekland MS team won second place in the middle school division.  The team, coached by media specialist Elise Creech, ri

The Creekland MS team won second place in the middle school division.  The team, coached by media specialist Elise Creech, right, is made up of, from left to right, Jacob Owens, Hannah Kynaston, Harrison Zieg, Tyson Aldrich, Morgan Adams and Penelope Kirvan.  Assistant principal Dr. Celeice Hood is at left.

The Dean Rusk MS team won third place in the middle school division.  The team, coached by teachers Misty Harper and LeeAnn O

The Dean Rusk MS team won third place in the middle school division.  The team, coached by teachers Misty Harper and LeeAnn Owens and media specialist Paula Dangar, is made up of: Carrie Agler, Matthew Agler, Lane Carras, Lyla Carras, Gracelyn Chettiar, Adeline DaSantos, Cami Griffin, Lylah Heath, Setareh Hunt, Alice Hutchinson, Harley Klein, Jayden Massey, Aria Noaker, Madeline Rice and Niral Sharma.

#CCSDfam